www.mane-reality.cz

www.mane-reality.cz - Deset věcí zvyšujících hodnotu vašeho bytu (29.04.2024 - 12:35)

Reality České Budějovice a jižní Čechy

Deset věcí zvyšujících hodnotu vašeho bytu

Deset věcí zvyšujících hodnotu vašeho bytu

Přemýšlíte o tom, že v budoucnu prodáte byt? Čtěte dále a dozvíte se, co zvyšuje hodnotu vašeho bytu na trhu a jak ho můžete zhodnotit i o statisíce. 


1. Lokalita

Pod pojmem „lokalita“ je možné si toho představit opravdu hodně. Pojďme si tedy jen ve stručnosti shrnout lokality, které zvyšují ceny bytů. Lokalita nejvíce ovlivňuje hodnotu bytu. 

Váš byt se nachází v centru města? Pak je jeho hodnota opravdu vysoká. Praha je v tomto směru tak trochu specifikem. Byt, který se nachází přímo v centru, má samozřejmě obrovskou hodnotu, avšak na trhu s nemovitostmi si velmi dobře stojí i okrajová pražská sídliště. Popřípadě byty ve větších městech v okolí, kde je dobrá dopravní dostupnost (např. Slaný, Kladno, možná ještě i Benešov nebo Beroun). Ale i v případě, že se byt nachází v turisticky oblíbené oblasti, nebo se může chlubit klidným a pěkným okolím s dostatkem služeb, jeho hodnota roste. 


2. Zrekonstruované jádro

V dvou stech tisících panelákových bytech je nekvalitní umakartové jádro ještě stále poznávacím znamením. Rozeznáváme několik typů umakartového jádra, které ale mají jedno společné – špatnou kvalitu materiálu i provedení. Staré umakartové jádro dnes stojí za přerušeným vzduchem v bytě, zaprášené stoupačky způsobují plísně a drží se v nich roztoči a to opravdu není nic pro alergiky. 

Za kvalitní rekonstrukci jádra zaplatíte zhruba na hranici sta tisíc. Stavebníci upozorňují, že nižší cena je pak na úkor provedení a kvality materiálu. Po týdenní rekonstrukci, s vyzdívkou dvanáctidenní, se zlepší jak mikroklima bytu, tak i dispozice. Hodnota nemovitosti vzroste ještě víc použitím pórobetonu, který zvýší tepelnou a zvukovou izolaci. 


3. Zateplení objektu

Jak Český statistický úřad předloni zjistil, ¾ všech provozních nákladů tvoří náklady na vytápění objektů. Proto není divu, že zateplení společně s instalací plastových oken zvyšuje hodnotu nemovitosti. Zateplení objektu dokáže snížit až o desítky % náklady na energie. Také se zároveň snižuje riziko plísní a zkracuje se topná sezona. 

Pravdou ale je, že investice do zateplení se v současnosti vyplatí jen u staveb, které vznikly do roku 1990 (to je zhruba 90 % bytového fondu v ČR). Jelikož u nich jsou obvodové stěny často tak nekvalitní, tak instalace 20 cm vrstvy zateplení ušetří asi 40 % nákladů. A s rostoucí kvalitou zdiva toto číslo samozřejmě klesá. 


4. Plastová okna

Tento bod souvisí s bodem předchozím. Instalace nových oken, nejčastěji plastových, snižuje náklady na vytápění objektu asi o 20%. Plastová okna zajišťují nejen tepelnou izolaci, ale i izolaci zvukovou. Pokud se byt nachází v přízemí, velice ceněna jsou pak plastová okna s bezpečnostní fólií. 


5. Příznivý územní plán v řádech dlouhých let

Územní plán, záměr jak obec v dalších letech s určitým územím naloží. Již vydaný územní plán se podle zákona nedá zrušit, ale je možné ho pouze pozměnit. Definuje nejen budoucí funkční využití určitých ploch, ale také budoucí prostorové parametry (např. výšku budoucí zástavby). Samozřejmě platí, že cena nemovitosti roste s příznivějším územním plánem. 

Pokud zjistíte, že za několik let vyroste 700 metrů od vašeho domu největší mimoúrovňová křižovatka v Česku, hodnoty vašich nemovitostí prudce klesnou, stejně jako vyhlídky na to, že se vám je podaří výhodně prodat, nebo alespoň pronajmout. 


6. Rekonstruovaná a moderní elektroinstalace

70 % bytů v Česku má elektroinstalaci vedenou ještě postaru – tedy v hliníkových rozvodech. Nebezpečí požáru a zkratu je vysoké, nehledě na to, že v mnohých bytech už za pár let nebudou rozvody odpovídat evropským normám. Avšak rekonstrukce elektroinstalace je poměrně finančně i časově náročný počin. Za materiál, práci a revizi dá člověk u klasického čtyřpokojového bytu okolo 50 tisíc a cena se při zvolení nadstandardních prvků může i zdvojnásobit.

Následně ale hodnota nemovitosti samozřejmě vzroste. Nejrůznější stmívače, chytré systémy, které propojí činnost světel s dalšími prvky, bezpečnostní zásuvky s proudovými chrániči nebo čidla pohybu jsou ještě pořád nadstandardem, který se na ceně nemovitosti rozhodně projeví. 


7. Dobrá dopravní dostupnost

Současný stav dopravní dostupnosti, ale i výhled do budoucna – to je také jeden z faktorů, který může cenu bytu zvýšit. Vyšší hodnoty také nabývají byty, které leží v lokalitách s dobrou vazbou na rychlostní silnice a dálnice, jelikož se výrazně snižuje dojezdová vzdálenost třeba za prací. 


8. Přítomnost bezpečnostních prvků

V Praze zloději každý den vybílí pět bytů – a v ostatních částech republiky to není o mnoho lepší, na mnohých místech právě naopak. Mezi bezpečnostní prvky patří například masívní bezpečnostní dveře s panoramatickým kukátkem, kterým vidíte větší prostor, bezpečnostní folie na oknech, nebo elektronický zabezpečovací systém. Tyto prvky hodnotu bytu také výrazně zvyšují. 

Body navíc pro vaše bydlení přinese i fakt, že váš byt je situovaný do domu s nepřetržitou recepcí, popřípadě přítomnost spínacího systému. Ten je v době vaší nepřítomnosti schopný nasimulovat pomocí rozsvěcení světel vaši přítomnost. 


9. Správná orientace a dispozice bytu

Byt s orientací na jih se v průměru prodá o 5 % dráž než stejný byt orientovaný na sever. Tedy i zdánlivé maličkosti mají na hodnotu bytu velký vliv. Za plusy, které hodnotu bytu zvyšují, můžeme považovat například neprůchozí pokoje, bydlení orientované na jih nebo západ, bydlení s balkonem, terasou nebo vlastním garážovým stáním. 

Ale naopak hodnotu bytu snižují třeba dveře do koupelny vedoucí z pokoje, ne z chodby, toaleta společná s koupelnou, velký chodba na úkor malých místností nebo místnosti s nestandardními rozměry (např. dlouhá, ale velmi úzká nudle pro kuchyň).


10. Poloha bytu v domě

Dříve velmi častá poučka „Čím vyšší patro, tím vyšší hodnota“ absolutně neplatí. Byt, který je v přízemí, nebo dokonce v suterénu má sice o zhruba 10 % nižší hodnotu než byt kupříkladu ve třetím patře, ale je na tom zhruba stejně jako byt umístěný těsně pod střechou (pokud hovoříme o bytech v panelových domech). 

Ale naopak podkrovní byt, který je vytvořený pod střechou z někdejší půdy, má hodnotu mnohem vyšší. Zde svou roli sehraje i fakt, že jde o bydlení právě zrekonstruované a velmi moderní. 



 

Další fotografie:

Deset věcí zvyšujících hodnotu vašeho bytu - 1