www.mane-reality.cz

www.mane-reality.cz - Lidé začínají více investovat do realit (25.04.2024 - 06:16)

Reality České Budějovice a jižní Čechy

Lidé začínají více investovat do realit

Lidé začínají více investovat do realit

Zdroj: iDnes.cz

Jedním z pravděpodobných rozuzlení vysokých evropských dluhů totiž bude vyšší inflace, a tím částečné znehodnocení peněz.
Realitní kanceláře proto hlásí, že si u nich lidé kupují v poslední době stále častěji nemovitosti "za hotové". Tedy že k nim chodí klienti, kteří si na dům, byt či sídlo firmy nemusí brát úvěr, ale používají vlastní zdroje, které chtějí investovat.
Investoři začínají více věřit bytům

"Hotovostní klienti jsou skutečně aktivnější než v předcházejících letech. Loni v našich prodejích stoupl jejich podíl z obvyklé čtvrtiny na zhruba 38 procent," říká šéf realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský. "Nemovitost jim přišla bezpečnější volbou než peníze uložené ve francouzské, italské či německé bance nebo na burzovní houpačce," dodává.
Jeho slova potvrzuje také jeden z největších hráčů na trhu - Re/Max. "V posledních měsících pozorujeme mírný nárůst klientů, kteří kupují nemovitost bez využití úvěru s cílem uložení finančních prostředků," říká Jan Zachystal z pražské kanceláře realitní skupiny Re/Max.

Prodeje bez nutnosti domlouvat úvěr u banky zaznamenali také developeři. "Nárůst platby z vlastních zdrojů je realitou. Stejně tak se v poslední době vrátili na trh menší investoři, kteří kupují třeba dva až čtyři byty a pak je pronajímají," říká šéf a spolumajitel firmy Central Group Dušan Kunovský.

To samozřejmě neznamená, že by nákupy realit za hotové v celkovém objemu převálcovaly oblíbené hypotéky, ale ukazuje to, že část lidí skutečně kvůli dluhové krizi řeší, jak ochránit své úspory.
V rámci Evropy v tom přitom Češi nejsou sami. Agentura Reuters minulý měsíc upozornila, že především střední třída obyvatel Itálie a Řecka hledá, jak by uložila peníze do realit ve finančně bezpečnějším regionu, než jsou jejich domácí předlužené země.

Řekové kupují berlínské byty

V kurzu je tak například Berlín. Obvykle chtějí Italové utratit kolem 150 tisíc eur, což je v přepočtu asi 3,7 milionu korun, za něž se dá v Berlíně bohatě pořídit dvou- až třípokojový byt. „Neřeknu slovo německy, byt je vzdálený 1 700 kilometrů, ale musíme opustit své obvyklé vnímání světa, když chceme přežít," citovala agentura Reuters italského úředníka na penzi Rutilia de Vita, který chce v berlínském bytě uložit úspory pro děti.
Poptávce po berlínských nemovitostech svědčí i tamní ceny, které jsou ve srovnání s Londýnem či Paříži třetinové až poloviční. Německá realitní kancelář Immogroup tak úspěšně minulý rok otevřela zastoupení v Aténách.
Nižší ceny podporují investiční apetit i v Česku. "Některé byty se dají dnes koupit o čtyřicet procent levněji než před několika lety," říká Martin Ďuriš, regionální ředitel RK Sting. Loni také nákupy podpořila hrozba růstu DPH z deseti na čtrnáct procent od Nového roku. Platí se u nových bytů do 120 metrů čtverečních. Developeři však kvůli menší poptávce zatím nepřenesli celý růst DPH na kupující. Celkově loni realitní trh klesl podle agentury MindBridge Consulting zhruba o tři procenta.